Łatwy zwrot towaru
ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA:
- Lampa antydepresyjna Fotovita FV-10,
- Polska instrukcja obsługi,
- Karta gwarancyjna.
UWAGA: Fototerapia nie może być stosowana jedynie u osób zażywających leki, które wywołują nadwrażliwość na światło oraz u ludzi ze schorzeniami narządu wzroku. Lampy Fotovita są wyrobami medycznymi w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych spełniają wymagania Dyrektywy 93/42/EEC i są wpisane do Rejestru Wyrobów Medycznych. Deklaracja CE 2274 (wydana przez jednostkę notyfikowaną TÜV NORD Polska sp. z o.o. oznacza pełną kontrolę procesu projektowania, produkcji i wprowadzania na rynek).
z elektrostymulatoremALpha-stim
to pewna skuteczność i bezpieczeństwo. Poznaj jego możliwości >>>
OPIS PRODUKTU:
Lampa Fotovita FV-10 mała posiada wymiary 515 x 275 x 180 (105) mm. Charakteryzuje się natężeniem oświetlenia: 3 200 lx w odległości 50 cm, 1 800 lx w odległości 75 cm. Trwałość świetlówek wynosi 10 000 godzin pracy. Masa urządzenia to 3,4kg.
Lampa Fotovita to specjalna lampa o działaniu antydepresyjnym, szczególnie polecana w przypadkach sezonowych spadków nastroju, spowodowanych brakiem naturalnego światła słonecznego. W naszym klimacie poleca się korzystanie z lampy Fotovita podczas sezonu jesienno - zimowego.
Najefektywniejszą formą terapii SAD jest leczenie światłem. Polega ono na naświetlaniu oczu specjalną lampą emitującą jasne światło podobne do słonecznego. Jest ono pozbawiane szkodliwego promieniowania ultrafioletowego poprzez specjalny filtr, dlatego ekspozycja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Fototerapia lampami Fotovita okazuje się skuteczna w ok. 80% przypadków. Co więcej, przynosi niezwykle szybkie efekty. Pierwsze objawy zanikają już po paru dniach jej stosowania - osoba odczuwa ulgę, następuje poprawienie nastroju, zmniejsza się senność i stabilizuje apetyt. Fototerapia lampami Fotovita nie może być stosowana przez osoby leczone preparatami farmakologicznymi dającymi nadwrażliwość na światło, ze schorzeniami narządu wzroku. U osób nie spełniających tych kryteriów nie zauważono jakichkolwiek skutków ubocznych. Nawet kobiety w ciąży mogą stosować terapię świetlną bez żadnego ryzyka.
Objawy depresji jesienno-zimowej:
- smutek, lęk, drażliwość
- kłopoty z koncentracją
- wahania nastroju
- brak motywacji do działania
- apatia, poczucie beznadziei
- utrata zainteresowań, zobojętnienie
- nadmierny apetyt (zwłaszcza na słodycze)
- nadmierna senność
- osłabienie popędu seksualnego
- u kobiet nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego
ZALETY FOTOTERAPII LAMPAMI FOTOVITA:
- zapobiega zimowej depresji
- usuwa złe samopoczucie, apatię,
- usuwa uczucie smutku i lęk
- pomaga w walce z bezsennością
- pomaga w walce z okresową bulimią
- łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
- jest tańsza od farmakoterapii
- jest bezpieczna, można ją stosować nawet u kobiet w ciąży i podczas karmienia
- nie powoduje skutków ubocznych
Producent zapewnia 5 lat gwarancji na urządzenie.
ZASADA DZIAŁANIA:
Sens terapii polega na uzupełnianiu niezbędnej dziennej dawki światła słonecznego poprzez światło sztuczne o dużym natężeniu. Światło sztuczne zwykle używane do oświetlania pomieszczeń ma natężenie ok. 500 luksów. Jest to stanowczo za mało, by mogło ono w jakikolwiek sposób zastępować oddziaływanie światła naturalnego, którego natężenie w słoneczny dzień wynosi ok. 100 000 luksów.
STOSOWANIE:
Lampa Fotovita stosowana przy leczeniu depresji sezonowej emituje światło z mocą od 5000 do 9500 luksów. Do uzupełnienia niezbędnej dawki światła słonecznego wystarczą dwie 30-60 minutowe sesje naświetlania dziennie. Dodatkowe światło reguluje wewnętrzny zegar biologiczny i dzięki temu stabilizuje się wydzielanie melatoniny w organizmie. Odpowiednie dla danego pacjenta natężenie światła (mierzone w luksach) ustala lekarz psychiatra. Im większe natężenie światła, tym krótszy powinien być czas ekspozycji. Najlepszy skutek terapia świetlna odnosi gdy jest stosowana rano oraz wczesnym wieczorem, na kilka godzin przed snem. Istotny jest również kąt padania światła oraz odległość lampy od oka. Aby leczenie przyniosło trwały efekt, musi zostać przeprowadzony przynajmniej kilkutygodniowy cykl sesji. Trzeba dodać, że optymalne warunki naświetlania są uzależnione od indywidualnej konstytucji pacjenta. Gdy terapia nie odnosi pożądanego skutku, należy zmienić któryś z czynników - czy to porę lub czas naświetlania, czy kąt padania promienia świetlnego. Zdarzają się również osoby, którym fototerapia nie przynosi żadnej ulgi.
Na Zachodzie leczenie światłem już od dawna cieszy się dużą popularnością. Pierwszy Instytut Światła, w którym leczeni byli chorzy na gruźlicę, założył w 1898 r. Duńczyk Niels R. Finsen. W 1903 r. za swoje osiągnięcia otrzymał Nagrodę Nobla. Obecnie stosowana jest bardzo powszechnie: w Niemczech lampy do fototerapii znajdziemy w blisko 180 klinikach i szpitalach, w Skandynawii są one używane od wielu lat w prawie wszystkich ośrodkach zdrowia, portach lotniczych i wielu biurach, we Francji jest najpopularniejszym remedium na chandrę. Polska wersja tej konstrukcji jest dziełem naukowców z Katedry i Zakładu Fizjologii, Katedry i Kliniki Psychiatrii z Akademii Medycznej im. L.Rydygiera w Bydgoszczy, oraz inżynierów z PPH ULTRAVIOL w Łodzi. Fototerapia należy do współczesnego nurtu terapii delikatnych, mało inwazyjnych, których skuteczność wynika ze zrozumienia skomplikowanych procesów chemicznych zachodzących w organizmie człowieka, takich jak oddziaływanie hormonu melatoniny.
PRZYKŁADY STOSOWANIA:
Dobowa sesja naświetlania:
Naświetlanie oczu w odległości 50 cm od ekranu lampy FOTOVITA
Czas | Luksy |
30 minut | 9 500 luksów |
60 minut | 5 000 luksów |
120 minut | 3 200 luksów |
Naświetlanie oczu w odległości 75 cm od ekranu lampy FOTOVITA
Czas | Luksy |
60 minut | 5 000 luksów |
120 minut | 2 500 luksów |
150 minut | 1 800 luksów |
Depresja zimowa
- jedna sesja naświetlania codziennie rano (6.00 - 9.00), przez 2 tygodnie.
Opóźniona faza zasypiania
- jedna sesja naświetlania zaraz po obudzeniu codziennie, przez 2 tygodnie.
Przyspieszona faza zasypiania
- jedna sesja naświetlania każdego wieczoru, przez 2 tygodnie.
Zaburzenia snu z powodu pracy zmianowej
- jedna sesja naświetlania wieczorem przed rozpoczęciem pracy w nocy lub podczas pracy w nocy przy objawach obniżenia koncentracji, senności.
Syndrom "jet lag"
- jedna sesja naświetlania dziennie, przez 1-4 dni.
Podczas naświetlania kierujemy wzrok na lampę. Zwracamy uwagę by nie przenosić wzroku na sąsiadujące, ciemniejsze płaszczyzny.
Moc lampy: | 80W |
Moc: | 230V |
Wyłączanie automatyczne: | NIE |
Rozmiar: | 515 x 275 x 180 (105) mm |
Gwarancja: | 5 lat na urządzenie, 1 rok na akcesoria |